Drukuj

Walory gminy Osiecznica - Przejęsław

 

Przejęsław, miejscowość położona po obu stronach rzeki Kwisy, co powoduje, iż jest cudownym miejscem wypoczynku w dolinie rzeki i zielonych lasów Puszczy Zgorzeleckiej, które w sezonie letnim i jesiennym szczycą się urodzajem runa leśnego. Moment powstania wsi jest trudny do określenia z powodu braku wiadomości na temat w historii wsi. Pierwsze wzmianki na temat Przejęsławia datuje się dopiero na połowe XVI. 

Jako jeden z nielicznych pozostałości historii możemy tu zobaczyć komin fabryczny nad doliną Kwisy, u którego podnóża znajduje się czynna do dziś elektrownia wodna, wykorzystująca część budynku przemysłowego zniszczonej papierni. 

Tajemniczym i ciekawym miejscem jest wiekowy cmentarz wtopiony w stary las. Do dziś zachowały się tam resztki metalowych ozdobnych płotków, liczne poprzewracane nagrobki oraz mogiła nieznanego polskiego żołnierza poległego w 1945 roku. 

Wieś może się poszczycić prywatną Izbą Rękodzieła. Jest to galeria utworzona w 1989 roku przez małżeństwo plastyków - Jana i Teresę Bancewiczów. Można tam obejrzeć prace właścicieli Izby oraz zbiór narzędzi i sprzętu codziennego użytku z zamierzchłych czasów( Więcej wiadomości na temat Galerii w zakładce Izba Rękodzieła). 

Źródło: 
1. "Osiecznica i okolice" Mariusz Olczak, Zdzisław Abramowicz Warszawa 1999 
2. "Dzieje Puszczy Zgorzelecko-Osiecznickiej" Waldemar Bena Zgorzelec 1999