Drukuj

Walory gminy Osiecznica - Parowa

Miejscowośc w województwie dolnośląskim, w powiecie bolesławieckim, w gminie Osiecznica. Leży w Borach Dolnośląskich nad rzeką Czerna Wielka. 

Powstanie wsi datuje się na XV wiek.

Od XIX wieku Parowa znana jest przede wszystkim z produkcji ceramicznej. Już w XVII stuleciu działały tu pierwsze zakłady garncarskie. Przełomowym momentem było założenie w Parowej (28.01.1808r.) pierwszej fajansiarni, przekształconej w 1865 r. w zakład produkujący porcelanę oraz jedna malarnia (W. Beam, Dzieje puszczy Zgorzelecko-Osiecznickiej, Zgorzelec 1999, s.162-163) 
ZABYTKI 

parowa kosciolKościół w Parowej miał istnieć już przed 1215 rokiem. Około 1530 ludność wsi przeszła na protestantyzm. W 1544 roku w Wittenberdze wyświęcił parowskiego kapłana sam Marcin Luter. 

Obecnie jest to kościół parafialny pw. Św. Antoniego wraz z kaplicą cmentarną i cmentarzem przykościelnym. Wewnątrz kościoła możemy zobaczyć barokowy polichromowany ołtarz główny z końca XVII w. , kamienną chrzcielnice, ambonę. Ciekawymi pamiątkami z przeszłości są cynowe lichtarze i 2 srebrne tacki. Z wieku XIX pochodzą drewniane empory, organy i mosiężne kinkiety. Na murze kościelnym zachowało się tylko jedno epitafium poświęcone Janowi Krzysztofowi Beslerowi. Ołtarz z XVII wieku, dwukondygnacyjny, przedstawiający postać Św. Antoniego. 


Szkoła podstawowa 

parowa szkola_dawniej parowa szkola_teraz
Dawniej Teraz

 

Szkołę wiejską założono w Parowej już w pierwszej połowie XVI wieku. Swoją funkcję oświatową podjęła po II wojnie światowej 19.11.1946r. Szkołę zaczął organizować w 1946r. pan Jóźwiak (imię nie jest znane), który był jej pierwszym kierownikiem i nauczycielem. Szkoła prowadziła kursy wieczorowe dla dorosłych, którzy nie umieli czytać i pisać. 
Obecnie są tam: duże sale lekcyjne dobrze wyposażone w pomoce dydaktyczne, stołówka ,świetlica, nowoczesna pracownia komputerowa, usprawnienia dla uczniów niepełnosprawnych, np. podjazdy i odpowiednio dostosowane toalety , sala gimnastyczna oraz dowożenie uczniów. Zajęcia pozalekcyjne: koła zainteresowań: fotograficzne, ekologiczne, Unii Europejskiej, muzyczne, taneczne i polonistyczne, Euroklub Parowa - Szkolny Klub Europejski. 

Źródło: 
1. "Osiecznica i okolice" Mariusz Olczak, Zdzisław Abramowicz Warszawa 1999 
2. "Dzieje Puszczy Zgorzelecko-Osiecznickiej" Waldemar Bena Zgorzelec 1999 

GOSPODARSTWO RYBACKIE

parowa 1We wsi Parowa mieści się dyrekcja Gospodarstwa Rybackiego Lasów Państwowych, która zajmuje się chowem karpia w stawach hodowlanych (ponad 1500ha lustra wody). Hoduje się w nich karpia, tołpygę, amura, lina. Karpie są odławiane ze stawów przy użyciu specjalnej sieci, następnie są segregowane, dokładnie oglądane i ważone. Później ryby są przewożone do specjalnych magazynów. Karpie z Parowej są poszukiwane na Polskim rynku ze względu na swój charakterystyczny i unikatowy w skali kraju smak 


AGROTURYSTYKA:

AGRO-RELAX 
Kwatera agroturystyczna 
Alicja Wyszyńska. 
Bronowiec 19 
Okres dostępności: całoroczny 
Ilość miejsc: 11 

Idealne miejsce (baza) dla grzybiarzy z możliwością suszenia grzybów i robienia przetworów, wszystkich którzy cenią spokój i obcowanie z naturą, 
myśliwych z możliwością organizacji zakończenia polowania z dowozem posiłków na miejsce. 

parowa 2 parowa 3

Ekologiczne gospodarstwo rolne-Leśna Chata. 

Adres: Parowa 161 
Telefon: 757321880 
Miejsca: 10 Liczba łóżek w pokojach: 2, 3 

Miejsce przyjazne dla: grzybiarzy, kajakarzy, miłośników historii, miłośników koni, myśliwych, paralotniarstwa, rodzin z dziećmi, wędkarzy, wycieczek rowerowych. Jest możliwość grillowania, wędzenia a także przebywania z końmi i obserwacji rzadkich gatunków ptaków. W pobliżu gospodarstwa przebiegają ścieżki rowerowe, powstają też ścieżki konne. 

parowa 4 parowa 5

PRZEMYSŁ 

Ceramika artystyczna "Wiza" 

Adres: Parowa 61 
Telefon(y): 757321822 
Fax(y): 757312792 
Strona www: www.ceramikawiza.com 

parowa 6Specjalizuje się głównie w produkcji naczyń kuchennych. Oferta obejmuje m.in. zestawy śniadaniowe i obiadowe, komplety do herbaty i kawy, dzbanki, czajniki, kubki, wazony. Oferowany jest również duży wybór galanterii ceramicznej. Wyroby firmowe charakteryzują się wyszukanymi rozwiązaniami, niecodziennym fasonem oraz subtelną przyjemnością czerpaną z ich użytkowania. Wszystkie produkty wytwarzane są ręcznie oraz zdobione tradycyjną metodą stempelkową. 


Manufaktura Ceramiczna 
A. Dudek & A. Kowalczyk 
Adres: Parowa 60 
tel./fax. +48 75 731 26 81 
www: www.adk-parowa.pl 

Od wielu lat specjalizuje się w wytwarzaniu tradycyjnej, śląskiej ceramiki gospodarczej. Wszystkie wyroby są wytwarzane i zdobione ręcznie przez co każdy z nich zachowuje swój unikalny i indywidualny charakter. Produkowane garnki świetnie nadają się do przechowywania i marynowania żywności, a ceramika dekoracyjna z powodzeniem wykorzystywana jest do wystroju wnętrz i ogrodów. Dzięki szczególnej dbałości o detale i wysokiej temperaturze wypału (ok. 1250C) wytwarzane wyroby są trwałe, mrozoodporne i ekologiczne. 

parowa 7 parowa 8

Garncarstwo "Błotny" 

Adres: Parowa 60 
Tel/fax 0048(075)732 18 23 

Władysław Błotny w 1957 roku założył rodzinną firmę garncarską, która istnieje do dnia dzisiejszego. Zakład zajmuje się wytwarzaniem tradycyjnej śląskiej ceramiki użytkowej - garnków glinianych o szerokiej gamie pojemności od 1 litra do 50 litrów, ceramiki ogrodowej oraz donic ceramicznych. Wszystkie wyroby powstają tradycyjną metodą ręczną. 

parowa 9 parowa 10

Nika SC. Ceramika szlachetna. Żyluk J.Z. 

Adres: Parowa 84 
Tel/fax: 0757321828 

Jest małą rodzinną firmą, zatrudniającą około 10 osób. Istnieje ona od 2 października 1972 roku. Firma od założenia charakteryzuje się swoistym, wyróżniającym stylem zdobienia własnych wyrobów ceramicznych. Ich wzory, kształty i zdobienia zyskały uznanie klientów w Polsce i innych krajach Europy. Produkuj ekologicznie czyste wyroby - rękodzieła, w atrakcyjnej cenie: doniczki, osłony, naczynia do kompozycji kwiatowych, wazony, misy, miseczki, świeczniki, kufle, serwetniki i dzwonki. 

parowa 11 parowa 12

BEAWER - PLACE ZABAW DLA DZIECI 
Mariusz Szykuła & Zbigniew Roszkowski 

Głównym założeniem ich pracy jest tworzenie nietuzinkowych i innowacyjnych placów zabaw dla dzieci. Domki wykonane z drewna sosnowego. Na zewnątrz pomalowane kolorowymi impregnatami, gwarantującymi trwałość koloru, ochronę przed czynnikami atmosferycznymi oraz konserwację drewna. Wnętrza domków pomalowano olejem lnianym, który przyjemnie pachnie i jest przyjazny dla człowieka. Na każdej ścianie otwierane okienko z plastikową szybą. Wszystkie elementy mechaniczne (klamki i zamknięcia okien) są drewniane, ręcznie robione. Dach wykonany według standardów budowlanych z wodoszczelną izolacją. 

parowa 13parowa 14