Drukuj

Walory gminy Osiecznica - Osieczów

Mała wieś - ulicówka należąca do Gminy Osiecznica, położona na prawym brzegu rzeki Kwisy. Powstała w XIII wieku. Mimo iż jest jedną z najmniejszych wsi w gminie Osiecznica posiada kilka miejsc wartych do zwiedzenia. 

Ciekawym miejscem są ruiny dawnej gospody przy skrzyżowaniu tzw. Żagańskiej i traktu Bolesławca. Warty obejrzenia jest Dąb Napoleoński przy którym postawiony jest kamienny stół i ława, niestety do tej pory nie znaleziono wytłumaczenia nazwy tegoż drzewa. 

Miłośników wędkarstwa Osieczów zaprasza nad górską rzekę Kwisę na której znajdują się dwa progi wodne. 

Dla nie znających terenu we wsi stoją poniemieckie kamienne kierunkowskazy z czego jeden znajduje się w centrum a drugi w punkcie zw. "Koło Lewkowicza". 

osieczow progKamienny kierunkowskaz. 

W 1974r. W Osieczowie na miejscu małej szkółki podokapowej powstała. szkółka leśna zespolona, która ma powierzchnię ok.12ha produkuje materiał zadrzewieniowy na potrzeby własne i sąsiednich jednostek, a także lasów niepaństwowych. 

Wyznaczone trasy rowerowe w Osieczowie: 
- szlak rowerowy "Błękitek" Osiecznica - Osiecznica dł.12000m; trasa szlaku przebiega przez m. Osiecznica - Kliczków - "Błękitek" - Osieczów - Tomisław - Osiecznica . 

Źródło: 
1. "Osiecznica i okolice" Mariusz Olczak, Zdzisław Abramowicz Warszawa 1999 
2. "Dzieje Puszczy Zgorzelecko-Osiecznickiej" Waldemar Bena Zgorzelec 1999