Drukuj

Walory gminy Osiecznica - Osiecznica

Osiecznica to miejscowość datowana na XII wiek. Niegdyś najciekawszym zabytkiem był tu zamek, który został zburzony. Do dziś przetrwał jedynie kamienny mur o wysokości 3 metrów, który świadczy o wymiarach fundamentów. 

W Osiecznicy przy ul. Jodłowej nr 7 znajduje się dom, w którym urodził się Abraham G. Werner, geolog i mineralog profesor Akademii Górniczej we Freibergu, twórca europejskiej systematyki skał i minerałów opartej na ich cechach zewnętrznych. Dla miłośników i zbieraczy minerałów nie tylko z kraju, ale i z zagranicy jest to miejsce szczególne warte odwiedzenia. Dla uczczenia 250-lecia urodzin Wernera została w 1999 r. na budynku, miejscu urodzin, wymurowana tablica pamiątkowa z popiersiem sławnego geologa, ufundowana przez geologów polskich i niemieckich. 

W Osiecznicy przy ul. Lubańskiej 12 mieści się budynek mieszkalny z XVII wieku o typowej dla tego regionu szachulcowej architekturze. 

Geologiczna ścieżka dydaktyczna - została utworzona w Osiecznicy na zachodnim brzegu rzeki Kwisy. Na odcinku 2km w malowniczej dolinie rzeki została utworzona trasa ścieżki ekologicznej. Wykonano i zamontowano 7 plansz informacyjnych. Idąc wzdłuż rzeki możemy zobaczyć szereg interesujących obiektów geologicznych: pokłady węgla brunatnego, kwarcyty z paleoglebami. Ciekawym obiektem są ruiny po starej papierni a wśród nich bardzo wysoki komin. 

osiecznica dzbanJedną z niespotykanych przy rzece jest zespół skał tzw. "Dzban". Ciekawostką jest legenda z nim związana. Mianowicie mówi ona, że przebywający kiedyś nad rzeką jeden z garncarzy bolesławieckich zachwycony wyglądem skały uformował od niej kamionkowy garnek słynny później na cała Europę. 

Dla miłośników rowerów do dyspozycji oddane są 2 szlaki rowerowe 

- szlak rowerowy "Błękitek" Osiecznica - Osiecznica dł.12000m; trasa szlaku przebiega przez m. Osiecznica - Kliczków - "Błękitek" - Osieczów - Tomisław - Osiecznica

- szlak rowerowy "Borów Dolnośląskich" Osiecznica - Poświętne dł.23000m; trasa szlaku przebiega przez m. Osiecznica -Tomisław- -Ołobok - Parowa - Poświętne. 

Warte uwagi są dwa stare folwarki leśne. Do dziś zachował się układ budynków z XIX wieku oraz XVIII- wieczna brama wjazdowa. 

Źródło: 
1." Osiecznica i okolice" Mariusz Olczak, Zdzisław Abramowicz Warszawa 1999 
2. " Dzieje Puszczy Zgorzelecko-Osiecznickiej" Waldemar Bena Zgorzelec 1999