Drukuj

Walory gminy Osiecznica - Ławszowa

Ławszowa położona jest w samym sercu Gminy Osiecznica, a jej lokację datuje się na 1233 rok. Dzisiejsza Ławszowa składa się z dwóch części, prawobrzeżnej i lewobrzeżnej. Do 1945 roku były to dwie różne miejscowości Lorenzdorf - Ławszowa i Schondorf - Piękna Wieś. Po wojnie połączono obie w jedną i zmieniono nazwę na Ławszowa. 

Przez wieś przepływa rzeka Kwisa, która jest sklasyfikowana przez Komisję Turystyki i Rekreacji Polskiego Związku Kajakowego oraz przez Komisję Turystyki Kajakowej Zarządu Głównego PTTK jako jedna z 14 - stu rzek górskich i często jest wykorzystywana jako szlak kajakowy, którego przepłynięcie warunkowane jest posiadaniem najwyższego III stopnia Górskiej Odznaki Kajakowej. 

lawszowa stare_korytoRzeka Kwisa jest nie tylko rajem dla kajakarzy, ponieważ, ze względu na bogactwo ryb w niej występujących, swój raj, odnajdują tutaj także wędkarze. Ponadto, corocznie, w maju organizowane są w Ławszowej Gminne Zawody Wędkarskie podczas, których wędkarze mogą pochwalić się swoimi umiejętnościami w dziedzinie wędkowania. lawszowa tama

Miło spędzą ją czas tutaj także rowerzyści, ponieważ obok Ławszowej, na trasie Osiecznica - Świętoszów, przebiega ścieżka rowerowa "Doliny Kwisy" o długości 20,7 km. 
W Ławszowej warto zwrócić uwagę m. in. na: 

lawszowa kosciolKościół p. w. Niepokalanego Serca NMP z klasycystycznym wyposażeniem. 
Źródła podają, że kościół w Ławszowej istniał od co najmniej 1376 roku, lecz był niejednokrotnie palony, m. in. podczas wojen husyckich. Jego obecny wygląd zawdzięczamy odbudowie, która miała miejsce w latach 1823 - 1826. 

 


Jeden, z ponad sześciuset w Polsce, krzyży pokutnych, który umieszczony jest w kamiennym murze naprzeciwko posesji nr 58. Dawne czasy pamiętają tu dwa pomniki, epitafia i nieczynna już elektrownia wodna. 

lawszowa epitafialawszowa krzyz_pokutnylawszowa elektrownia

lawszowa wiezaWarto zwrócic uwagę na ciekawą konstrukcje wieży ciśnień, która zbudowana jest u dołu z z cegły zebrzydowskiej a w górnej części z drewna. lawszowa kasztanyW Ławszowej rosną aż 4 drzewa pomnikowe: 
- dąb szypułkowy "Jędrek" (260 lat) 
- dąb szypułkowy "Puchacz" (360 lat) 
- dąb szypułkowy "Ogrodnik" (300 lat) 
- wiąz szypułkowy "Bartosz" (260 lat) Źródło: 
1. "Osiecznica i okolice" Mariusz Olczak, Zdzisław Abramowicz Warszawa 1999 
2. "Dzieje Puszczy Zgorzelecko-Osiecznickiej" Waldemar Bena Zgorzelec 1999